Krótkofalarstwo - Nasze podróże - Podróżnicy z Pcimia

Przejdź do treści
KRÓTKOFALARSTWO
Moja przygoda z radiem zaczęła się na początku lat 90. To wtedy zbudowałem swój pierwszy nadajnik radiowy na pasmo UKF i powstało Radio Pcim o którym piszę w innym artykule tutaj. Jeżeli chodzi o łączność radiową pierwsze krótkofalówki Walkie Talkie typu: NS 881 na pasmo CB kupiłem aby mieć łączność z kolegą z sąsiedztwa. Ich szerokopasmowy odbiornik odbierał wszystkie stacje CB w okolicy. Pewnego dnia usłyszałem mocną stację, jak się później okazało to CB-sta wywoływany jako „Łysina” który mieszkał zaledwie 3 km od mojego domu. Szybko w moim domu pojawił się radiotelefon Tukan zestrojony na kanał 20 CB. Już wtedy mogłem zrobić proste łączności ale tylko na tym kanale. Moja prawdziwa przygoda z CB radio zaczęła się kiedy kupiłem czterdziestokanałowego ręczniaka CB Midland 75-777. Był to wtedy nie mały wydatek za używane radio. Szybko też pojawiła się na moim dachu antena ½ fali. Już mogłem się cieszyć dalekimi łącznościami. Dołączyłem też do klubu CB Radio Doliny Raby którego prezesem był Jan wywoływany jako „Łysina” którego to wcześniej słyszałem. W roku 1995 kupiłem nowego ręczniaka Alan 95 Plus. Różnił się tym od mojego poprzedniego radia że posiadał 400 kanałów a to w tamtych czasach było bardzo ważne. Moje pierwsze radio stacjonarne kupiłem 2 lata później i był to President Linkoln działający również na wstęgach. Na moim dachu pojawiła się nowa antena 5/8 fali z przeciwwagami. Wtedy były najlepsze czasy dla CB radia a ruch w eterze był ogromny. Po roku 2000 aktywność CB radia zaczęła przygasać i dużo osób przeszło na pasma krótkofalarskie. Ja także po kilku wizytach w zakopiańskim klubie zdałem egzamin uzyskując znak SQ9TM. Wtedy też kupiłem pierwszego ręczniaka na pasmo 2 m Alana CT-145 i zrobiłem antenę zewnętrzną 5/8 fali na pasmo 2m. Działając w klubie SP9KDR z siedzibą w Pcimiu pomagałem przy tworzeniu pierwszych przemienników SR9P i SR9PC na polanie Kudłacze (obecnie przeniesione na Koskową Górę). Również moja żona Krystyna zdobyła znak SQ9CN. Także moi koledzy zdali egzaminy i uzyskali znaki: Paweł: SQ9MCA, Zbyszek SO9ADZ, Marian SQ9PBX. Przez lata także zmieniały się moje radia. Było to głównie ręczniaki: Alinco DJV5, Kenwood TH-F6, Yaesu VX-2, Yaesu VX-7, Yaesu VX-8 które pozwalały również na pracę w paśmie 70 cm i szeroki odbiornik na którym można było słuchać innych stacji. W międzyczasie musiałem wymienić moją antenę dachową na dwupasmową typu: UV-200.
 
Obecnie posiadam radia analogowo - cyfrowe: Icom ID-5100 oraz ręczniaka Icom ID-51 Plus. Anteny to Lafayette MA-6000. CB radia używam głównie w samochodzie ale też w domu nasłuchuję kanał 19. W paśmie CB w samochodzie używam Yosana Micro a w domu Alana 78 Plus i anteny ½ fali.
 
Gdzie nas można usłyszeć ? Wspólnie z kolegami najczęściej rozmawiamy lokalnie na 145,512,5 MHz chociaż mieszkając w dolinie i pracując często małymi mocami oraz z ręki nasz zasięg jest mały. Jestem też na przemienniku SR9TM (438,512,5 MHz Kudłacze). Czasami bywam również na przemiennikach: SR9P (145,662,5 MHz Koskowa Góra), SR9PC (438,850 MHz Koskowa Góra), SR9AE (438,825 MHz Lubomir) oraz cyfrowo w systemie D-STAR na REF 032.

Z naszej inicjatywy został uruchomiony nowy przemiennik FM/D-STAR przy Schronisku PTTK Kudłacze w bazówce SP9KDR na częstotliwości 438,512,5 MHz. Obecnie pracuje w FM i D-STAR. Więcej info tutaj
 
Wszystkich zainteresowanych zapraszam do naszego klubu SP9KDR z siedzibą w Szkole Pcim Krzywica w każdy 2 czwartek miesiąca o godz. 17:00 i na naszą stronę internetową: http://sp9kdr.org.pl

Kilka fotek z radiem:
Przydatne linki:

Klub Doliny Raby SP9KDR: http://sp9kdr.org.pl
Przemienniki w Polsce i nie tylko: https://przemienniki.net
Przemienniki w Chorwacji: https://hrvhf.net/index.php/repetitori



Copyright 2011 - 2024. All rights reserved
Podróżnicy z Pcimia
Copyright 2011 - 2024. All rights reserved
Podróżnicy z Pcimia
Wykonanie strony : Marek Jasiewicz
Wróć do spisu treści